Kredyt CHF

Kiedyś wciskany przez banki, dziś unieważniany przez sądy.
Klienci odzyskują pieniądze, bo umowy kredytowe są nieuczciwe.

ile wynosi Twoja nadpłata?

Co frankowicz z BGŻ wiedzieć powinien?

Kiedyś Bank Gospodarki Żywnościowej (BGŻ) oferował tzw. kredyty frankowe. Dziś BNP Paribas Bank Polska – następca prawny BGŻ – ma poważny problem z tymi kredytami.

Umowy kredytowe BGŻ są wadliwe

BGŻ wprowadził na rynek umowy wadliwe pod względem prawnym. Bank udzielał kredytu we frankach na zakup nieruchomości za złotówki. Brak tożsamości walutowej kredytu i jego celu jest oczywisty. Ta wewnętrzna sprzeczność umowy jest typowa dla tzw. kredytu denominowanego.

Jak wykonać wewnętrznie sprzeczną umowę?

Bank wymyślił, że przeliczy CHF na PLN po kursie, którym sam jednostronnie ustali i ogłosił w swojej tabeli kursów walut. Niekiedy wskutek takich przeliczeń kwota złotówek była niższa od ceny nieruchomości. Następnie po wypłacie złotówek, bank ustalał wysokość zadłużenia i rat we frankach, które klient musiał spłacać w złotówkach. Oczywiście zapisy umowy uprawniały BGŻ do samodzielnego dokonywania przeliczeń walutowych i do obciążanie konta klienta.

Warto wiedzieć

  1. BGŻ ustalał kursy walutowe
  2. BGŻ robił przeliczenia walutowe w ramach jednej w oparciu o dwa różne kursy:
    • niższy kurs kupna do ustalania wysokości wypłaty w PLN
    • wyższy kurs sprzedaży do ustalania wysokości raty

Jak ocenić umowne przeliczenia walutowe?

.

Klient pozywa BGŻ przegrywa umowa nieważna

PRAWOMOCNA WYGRANA w 2 lata
UMOWA z 28.12.2005 o kredyt z BGŻ
POZEW z 24.01.2018 o zapłatę
WYROK z 12.04.2019, sygn. akt XXV C 212/18
WYROK z 03.04.2020, sygn. akt VI ACa 538/19

Zawartą przez strony umowę kredytu należało uznać za nieważną z uwagi na określenie w umowie wysokości świadczeń stron w sposób naruszający granice swobody umów, tj. przez przyznanie jednej ze stron prawa do określenia wysokości swojego świadczenia oraz świadczenia drugiej strony.
SSO Kamil Gołaszewski

Kiedy umowa kredytowa nie jest w 100% zgodna z prawem, to każdy kredytobiorca w każdym czasie ma prawo żądać usunięcia wad. Niestety niemal na 100% bank nie naprawi swojego błędu pod wpływem reklamacji. W przypadku tzw. kredytów CHF w grę wchodzą zbyt duże pieniądze, które bank przez lata pobierał bezprawnie. Duże pieniądze banki zwracają klientom (wraz z odsetkami ustawowymi), ale dopiero na podstawie wyroku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Konfigurację plików możesz zmienić w ustawieniach. Szczegóły przeczytasz w polityce prywatności. Rozumiem i akceptuję