Policz ile możesz odzyskać, zaoszczędzić

Wyliczenie nadpłat
Jako, że sam pozwałem bank (indywidualny pozew o zapłatę przeciw Getin Noble Bank, kredyt indeksowany z 3 aneksami, sprawa w toku), a Ty prawdopodobnie zastanawiasz się, co zrobić ze swoim kredytem NIBY-CHF, to teraz zachęcam Cię do zapoznania się z poniższą instrukcją pozywania banku. Dzięki niej dowiesz się, dlaczego warto pozywać i jak się przygotować do prawomocnego wygrania w sądzie z nieuczciwym bankiem.
 1. OKREŚL WARTOŚĆ PRZEDMIOTU SPORU (WPS)Jeśli podpisałeś umowę kredytu NIBY-CHF, który regularnie spłacasz, to najpewniej masz sporą nadwyżkę w spłacie kredytu. Owa nadwyżka wynika z nielegalności przeliczeń walutowych, dokonywanych przez bank w związku z wykonaniem umowy. Ta nadwyżka to WPS, który wskażesz w pozwie o zapłatę, jaki wytoczysz bankowi. [alert]Przybliżoną kwotę nadwyżki (WPS) wyliczysz sam używając kalkulatora nadpłat frankowych.Dokładną kwotę nadwyżki (WPS) wyliczy Twój prawnik w ramach przygotowań do procesu.[/alert]
 2. ZAŻĄDAJ ZAŚWIADCZENIA O KREDYCIE Skoro znasz przybliżony WPS i wiesz, że gra jest warta świecki - to zażądaj od banku zaświadczenia o kredycie, w którym znajdą się m.in. informacje o:
  • terminie i kwocie wypłaconego kredytu (lub jego transzach)
  • terminach i kwotach spłaconych rat
  • wzorze użytym do wyliczania rat
  • oprocentowaniu użytym do wyliczenia każdej raty
  [alert]Oto przykładowy wzór pisma z żądaniem zaświadczenia o kredycie. Bank będzie produkował zaświadczenie kilka tygodni i [tooltip tip="potem zażądasz zwrotu pobranej opłaty, która najpewniej jest nielegalna"]obciąży Cię opłatą[/tooltip].[/alert]
 3. ZESKANUJ UMOWĘ KREDYTUKażdy prawnik, z którym będziesz rozmawiać o pomocy w uwolnieniu się od franka, będzie chciał zapoznać się z treścią Twojej umowy kredytowej. Doprecyzujmy umowa wraz z załącznikami i wszystkimi aneksami, jeśli je podpisywałeś. Masz dwie opcje:
  • kserujesz umowę i przekazujesz papiery albo
  • skanujesz i wysyłasz e-mail wraz z plikiem PDF
  [alert]Do skanowania polecam aplikację na smartfony ScanBot dla iOS lub Android.Robisz zdjęcia każdej strony, a wszystkie zapisują się jako jeden plik PDF.[/alert]
 4. DOGADAJ SIĘ Z PRAWNIKIEMKiedy wiesz ile możesz wygrać (WPS) i masz komplet dokumentów, czas na umowę z prawnikiem. Ja rozmawiałem z 4 kancelariami i wybrałem tę, której argumentacja i [tooltip tip="Jeśli twoja nadpłata frankowa wynosi 50.000 PLN, to możesz w pozwie określić WPS na poziomie 10.000 PLN. Wtedy wygrywając proces dostajesz 10.000 PLN i odfrankowienie kredytu. Jednak odzyskanie brakujących 40.000 PLN najpewniej będzie wiązało się koniecznością ponownego pozwania banku. Przy czym ten drugi proces będzie mieć charakter formalny - jedna rozprawa i wyrok, bo będzie bazował na powadze sprawy osądzonej w pierwszym procesie."]strategia procesowa[/tooltip] była dla mnie zrozumiała i przekonywująca. Ważne aby prawnik orientował się temacie frankowym, bo sukces na sali sądowej zależy przede wszystkim od jakości pozwu. Dodam, że jestem z Trójmiasta i mam prawnika z Warszawy - odległość nie ma znaczenia, gdy mamy do dyspozycji telefony i e-maile. Kolejna ważna sprawa - umowa z prawnikiem musi obejmować także wyegzekwowanie należności od banku. Co Ci po korzystnym wyroku, gdy bank ociąga się z zapłatą? Z czego zapłacisz prawnikowi za jego pracę?[alert]!!!! MUSISZ TO WIEDZIEĆ !!!!Wynagrodzenie prawnika można rozłożyć na raty płatne co miesiąc / kwartał lub po wykonaniu określonych czynności, np. złożeniu pozwu, złożeniu repliki itp.[/alert]Wynagrodzenie prawnika to temat budzący wiele kontrowersji. Tymczasem trzeba na sprawę spojrzeć praktycznie. Jeśli dziś, po 8 latach spłaty masz 50.000 PLN nadwyżki, a bank zawyża każdą ratę o 100% przez nielegalne przeliczenia walutowe, to dzięki prawnikowi, który sądownie odfrankuje kredyt odzyskasz 50.000 PLN nadwyżki z odsetkami i zyskasz pieniądze na zapłatę premii za sukces. Jednak jeśli masz kredyt na okres 32 lat, to dzięki pracy prawnika, mocno upraszając w Twojej kieszeni zostanie około 200.000 PLN (50.000 za dotychczasowe 8 lat i 50.000 x 8 x 3 za przyszłe 24 lata).[alert]Premia za sukces dla prawnika powinna być proporcjonalna do WPS i płatna dopiero po wyegzekwowaniu pieniędzy z banku.[/alert]A teraz policzmy inaczej - wyrok odfrankowujący to także obniżka rat - w moim przypadku o blisko połowę!! Czyli zamiast obecnej raty w wysokości ok. 2.000 PLN, która wynika z nielegalnych przeliczeń walutowych, nowa rata wyniosłaby ok. 1.000 PLN. Przyjmując, że zostało jeszcze 24 lata spłacania, to do końca kredytu nielegalna nadwyżka dla banku wyniesie 288.000 PLN (1.000 PLN x 12 m-cy x 24 lata). A co jeśli CHF z początkowych 2 PLN w 2008r., po skoku na obecne 4 PLN, skoczy na 6 albo 8 PLN? [alert]Idealne warunki finansowe umowy z prawnikiem - mała opłata startowa i duża premia za sukces, bo Tobie umożliwi rozpoczęcie walki bez angażowania dużych środków, a dla prawnika będzie atrakcyjna finansowo.[/alert]
 5. PRZYGOTUJ SIĘ NA OPŁATY SĄDOWEKiedy składasz pozew przeciwko bankowi, to musisz zapłacić opłatę sądową, której wysokość stanowi 5% WPS. Jednak nie więcej niż 1.000 PLN jeśli jesteś konsumentem, co wynika z art. 13 ust. 1a Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych!! Poza tą opłatą sądową jest jeszcze pełnomocnictwo dla prawnika 17 PLN.Kiedy sąd ogłasza wyrok, to nakazuje przegranemu [tooltip tip="Ty przegrasz = Ty płacisz bankowi; bank przegrywa = bank płaci Tobie"]zapłacić za prawnika strony wygranej[/tooltip]. Przy czym sąd określa kwotę kosztów zastępstwa procesowego na podstawie Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości, które wysokość zależy od WPS i [tooltip tip="zwykle sąd stosuje normy przypisane, czyli mnożnik wynosi 1 (słownie: jeden). Jednak jeśli sprawa jest skomplikowana i strony sporu chciały zastosowania mnożników, to sąd może je zasądzić"]sądowego mnożnika (od 1 do 6)[/tooltip]. Kiedy wygrasz, spodziewaj się że bank albo zaproponuje Ci ugodę, albo będzie składał apelację. Innymi słowy chciał ponownego rozpatrzenia sprawy przez sąd wyższej instancji. Ten kto wnosi o apelację, ten musi uiścić opłatę sądową. Pamiętaj, że wyrok wydany przez sąd pierwszej instancji staje się prawomocny, dopiero kiedy przegrany nie skorzysta z prawa do jego zaskarżenia w sądzie drugiej instancji. Nie licz, że bank odpuści, choć taki cud zdarzał się nad Wisłą. Od razu przyjmij, że sprawa potrwa ok. 2-3 lat. Choć były też pozwy przeciw bankom, gdzie klient prawomocnie wygrał w niecały rok.
 EFEKT KOŃCOWY PROCESU (korzystny dla kredytobiorcy)[tabs] [tabs_nav] [tabs_nav_item active="active" id="first"]Odfrankowienie[/tabs_nav_item] [tabs_nav_item id="second"]Unieważnienie[/tabs_nav_item] [/tabs_nav] [tabs_content] [tabs_content_item active="active" id="first"]wyrok, w którym sąd utrzymuje umowę, ale wykreśla z niej przeliczenia walutowe (ze względu na ich nieważność albo abuzywność) oznacza, że:
 • bank musi zwrócić nadwyżkę (WPS) wraz z odsetkami
 • bank musi wyliczać raty w oparciu o:
  • kwotę kredytu wypłaconego w PLN
  • oprocentowanie wynikające z umowy, czyli LIBOR CHF + marża banku
  [/tabs_content_item] [tabs_content_item id="second"]wyrok, w którym sąd stwierdza nieważność całej umowy (a nie tylko przeliczeń walutowych), oznacza, że strony powinny zwrócić sobie spełnione świadczenia, czyli:
  • bank musi zwrócić klientowi wszystkie zapłacone przez niego kwoty (raty, prowizje, polisy itp.)
  • klient musi zwrócić bankowi kwotę wypłaconego kredytu w PLN, przy czym konsument może podnieść [tooltip tip="bank to przedsiębiorca, którego roszczenia przedawniają się z upływem 3 lat od ich spełnienia, czyli jeśli wypłacił kredyt w 2008r., to mógł żądać zwrotu do 2011r., a potem już nie może żądać niczego"]przedawnienie roszczeń banku[/tooltip].
  [/tabs_content_item] [/tabs_content] [/tabs]
 [author_info]

Zenon Frankster

Konsument, który pozwał Getin Noble Bank ws. tzw. kredytu frankowego. Ekspert w zakresie matematyki finansowej - wyliczam nadpłaty kredytowe.

Dodaj komentarz

Podziel się z nami swoją opinią lub doświadczeniami. Zapraszamy do dyskusji.

Komentarze - 23

Witam,
dzięki za stronę. Wszystko rozpisane. Mam pytanie: z mBanku można całą historię spłat (z podziałem na kapitał, odsetki) ściągnąć do excel’a. Czy to wystarczy? Ponadto wszystkie raty są w pdf (tutaj już bez podziału na kapitał i odsetki).
pozdrawiam

pytanie do czego ma to wystarczyć? pojawia się kwestia zmiany wysokości oprocentowania (konkretne daty) – takie rzeczy zwykle są dopiero w zaświadczeniach.

dzięki za odp. W excelu jest informacji kiedy było zmienione oprocentowanie. To ma być potrzebne do wyliczenia WPS. Jestem jeszcze przed wyborem prawnika, na razie mam jednego faworyta.
Piszesz, że będzie to trwało kilka tygodni nim dostanę takie informacje. Nie wiesz ile to będzie kosztowało w mBanku?

nie znam cennika mbanku, ale na prawno pobierają opłatę za wystawienie zaświadczenia o kredycie.
Ja składałbym reklamację i kwestionowałbym ją, bo wg mnie art. 110 Prawa bankowego mówi o opłatach (w odniesieniu do kredytu), które mogą pełnić tylko funkcję kompensacyjną, a nie zarobkową (legalny zarobek dla kredytu to art. 69 i 77 PB).

witam,
zbieram informacje i przygotowuję się do pozwu przeciw GNB, kredyt chf również z 2008 r
Podpisałem w trakcie umowy kredytowej , w 2009r , 1 aneks dot spłaty po średnim kursie NBP.
Czy miał Pan podobny ?
pozdrawiam,
Janusz

Tak, miałem aneks średni NBP.

Witam,
Mam taką samą sytuację i również przymierzam się do złożenia pozwu.
Jeżeli mogę zapytać, to na jakim etapie jest Pan teraz?
Pozdrawiam
Marta

Moja sprawa jest zawieszona do czasu rozstrzygnięcia przez TSUE pytań z SO Warszawa. Jestem po słuchaniu świadków, opiniach biegłego oraz wydane zostały istotne poglądy przez Rzecznika Finansowego i Prezesa UOKIK. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://frankowicz.info/category/proces/

Kredyt we frankach 2008 ja i córka ..argument Pani MÓWI ,Ze nie stać nas na kredyt złotówkowy ..wezcie panie franki ..i stało się ..zajęto hipotekę..płacę 9 lat..miałam do spłaty 37 tysiecy franków po 9 latach mam do spłacenia..29 tysięcy 879 .córka po cięzkiej operacji kręgosłupa ja mam zaledwie 1300 zł…emerytury co robić ? zaporzyczamy się długi rosną żaden bank nie daje kredytu ..bo macie franki..a musiałyśmy wziąsc kredyt mieszkam w byłym domu Nauczyciela po28 latach Urząd Gminy sprzedał ale to stary przedwojenny budynek trzeba było wykupić i remontować dalej nie mam ogrzewania w domu bo spłacamy raty..Pomocy!!
Odpowiedz

co się stało, to się nie odstanie, ale… proszę wziąć umowę do ręki i zacząć pisać reklamacje do banku. Na jakiej podstawie prawnej bank robi przeliczenia walutowe, dlaczego bank twierdzi że przeliczenia są uczciwe. Najlepiej policzyć nadpłatę wynikająca z przeliczeń CHF-PLN i zażądać jej zwrotu – wręczając bankowi wezwanie do zapłaty.

Zleciłem analizę finansową, wiem już ile mam nadpłaty, w jaki sposób mogę wyliczyć o ile zmniejszy mi się rata po odfrankowaniu?

odejmujesz od obecnej raty, ratę którą wyliczasz dla wartości kredytu pozostałego do zwrotu w PLN, czy założeniu oprocentowania wynikającego z umowy (zwykle LIBIR CHF + marża) i liczby rat pozostałej do końca umowy.

A gdzie Pan znalazł tak sensownego prawnika? w tym gąszczu można się nieźle pogubić…
Może podał by Pan namiary,bo ja już zwątpiłam w uczciwość innych,każdy chce dla siebie wyszarpać jak największą część…

w sprawie przeciwko Getin Noble Bank reprezentuje mnie mec. Krzysztof Orski, z którym umowę zawarłem w 2015r.
Odnosząc się do „szarpania kasy” – z perspektywy czasu, mając obecną wiedzę, dziś inaczej zabrałbym się za kredytu CHF. Po pierwsze zleciłbym wyliczenie skutków „odwalutowania” i „unieważnienia kredytu”. Po drugie wezwałbym bank do zapłaty. Po trzecie – wiedząc ile mogę uzyskać wygrywając w sądzie, poszedłbym do prawnika. Dopiero porównując korzyści i koszty walki z bankiem, można podjąć sensowną decyzję.
Więcej o tym we wpisie http://frankowicz.info/nadplata

Czy kojarzy Pan może sprawy, w których po tym jak kredytobiorca uzyskał korzystny wyrok w sprawie unieważnienia umowy kredytu i zwrotu spłaconych przez niego rat, bank wytoczył mu powództwo o zwrot nienależnego świadczenia? Bo szukałem takich spraw i póki co nic nie znalazłem. Chciałbym znać po prostu zapatrywanie sądów na podniesiony przez kredytobiorców zarzut przedawnienia.

nie kojarzę takich spraw.
Jeśli klient dostał zwrot zasądzonych mu rat (bo tylko o to wnosił pozwem klient), to bank może pozwać go o zwrot wypłaconego kredytu, jeśli klient nie zrobi tego dobrowolnie po otrzymaniu wezwania do zapłaty. Prawdę mówiąc ciężko mi wyobrazić sobie takie pozwy ze strony banku. A nawet gdyby, to w pozwie bank musiałby uzasadnić brak przedawnienia – to może być ciekawe. Ewentualnie może kombinować z innymi argumentami, których nie będę tu opisywać.
Jako klient w takiej sytuacji podniósłbym przedawnienie, a także wskazał że bank żąda zwrotu środków, których nigdy nie miał – kreacja pieniądza.

Prośba do autora aby w swoich artykułach umieszczał daty ich publikacji/aktualizacji. Dziękuję, frankowicz

jeśli znajdę chwilę, to poduczę się obsługi bloga od tej strony.
Z drugiej strony daty nie mają specjalnego znaczenia, bo staram się pisać teksty uniwersalne, aby ich treści nie trzeba było zbytnio aktualizować.

Wysłałem zapytania do 20-30 kancelarii i ceny są ogólnie z kosmosu, jakby się zmówili. Potrzeba około 30.000 do 40.000 na prawnika. To są ceny zaporowe, oni sobie liczą jakbyśmy byli ich wspólnikami w umowie kredytowej, a chcemy się tylko od tej umowy uwolnić.
Przykład:
Koszty prowadzenia sprawy wyniosłyby:
– honorarium za I instancję – 9.000 zł plus VAT – płatne w dniu zawarcia umowy;
– honorarium za II instancję – 4.500 zł plus VAT – płatne po wydaniu przez Sąd wyroku w I instancji;
– koszt stawiennictwa na każdym terminie rozprawy – 500 zł plus VAT.
W zależności od stawiennictwa świadków na rozprawie, zwykle odbywają się 2-4 terminy rozpraw.
Dodatkowo kancelaria pobiera premię w postaci:
– 3% netto premii od wysokości kredytu wskazanego na umowie, tj. rzeczywiście wypłaconego.
Koszty adwokackie zasądzone od przegranego banku przypadają w całości Kancelarii.
Klient również pokrywa następujące koszty/opłaty:
– opłata za opinię biegłego prywatnego – 500 zł
– opłata sądowa od pozwu – 1.000 zł
– opłata skarbowa od pełnomocnictw – 34 zł
– zryczałtowana opłata administracyjna (znaczki, materiały biurowe itp.) – 100 zł plus VAT

ceny prawników są mocno zróżnicowane. wiem że można znaleźć niższe ceny, a duże ceny rozłożyć na raty.