Rozważasz pozwanie banku / ugodę

Prognoza procesowa

Mecenas Jacek Czabański, na stronach serwisu GazetaPrawna.pl, opublikował artykuł dotyczący tzw. kredytów walutowych, pod tytułem „Banki same sobie zgotowały ten los”. Prawnik Frankowiczów wskazuje, iż w żadnej znanej mu sprawie kredytobiorcy nie byli poinformowani:

(1) ani o zastrzeżeniach nadzoru bankowego z 2002 r.,
(2) ani o planach wprowadzenia przez nadzór całkowitego zakazu udzielania takich kredytów w 2005 r. (opowiedziała się za nim część banków, w tym mBank, BZ WBK oraz PKO BP).
(3) ani o tym, że bank zabezpieczył się przed ryzykiem walutowym, które występuje w tych produktach – jak również nie oferował żadnych zabezpieczeń swoim klientom.

W artykule prawnik wskazuje, że polski Sąd Najwyższy stwierdził, że gdyby banki rzetelnie przedstawiły ryzyko związane z umową kredytową, to nikt by jej nie zawarł (wyrok z 29.10.2019r., sygn. akt IV CSK 309/18). Z resztą w całej Europie sądy dostrzegły, że tego typu kredyty nie są uczciwe i nie mogą być utrzymane w mocy.

Obecnie w sądach banki masowo przegrywają spory z kredytobiorcami. Jak słusznie zauważa adwokat Czabański ignorując zalecenia nadzoru, banki udzielały takich kredytów na własne ryzyko. Teraz to ryzyko materializuje się.

POLECAM lekturę całego artykułu!

Zenon Frankster

Zenon Frankster

Ekspert, który wspiera prawników i frankowiczów w wyliczeniach roszczeń. Konsument, który pozwał Getin i PKO ws. tzw. kredytu frankowego.

Dodaj komentarz

Podziel się z nami swoją opinią lub doświadczeniami. Zapraszamy do dyskusji.