Rozważasz pozwanie banku / ugodę

Prognoza procesowa
Wzór na raty kredytowe wg KNF (link)Większość kredytobiorców nie wie jak zweryfikować, czy bank prawidłowo wylicza raty wysokość rat kredytu. Na szczęście w 2013 roku Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wydała poradnik "Czy rata mojego kredyt nie jest za wysoka?". Piotr Śliwka, autor publikacji, w przystępny sposób opisuje metody wyznaczania:
  • rat malejących (spłata kredytu ze stałą częścią kapitałową)
  • rat równych (spłata kredytu w stałych ratach)
Na podstawie tego poradnika, każdy może samodzielnie przygotować arkusz kalkulacyjny i sprawdzić poprawność bankowych wyliczeń. Jest to szczególnie istotne w przypadku rat równych, gdzie wysokość raty kapitałowej (zmniejszającej saldo kredytu do spłaty) zależy od tego w jaki sposób, bank uregulował w umowie (regulaminie) sposób wyliczania odsetek:
  • za każdy dzień albo,
  • za każdy dzień, a każdy miesiąc ma 30 dni
Ilość dni ma wpływ na wysokość wynagrodzenie banku (odsetki) oraz wysokość kapitału do spłaty. [alert]Sprawdź, czy Twój wyliczał raty w sposób prawidłowo w miesiącu lutym, bo możliwie że pobierał za dużo odsetek i nieprawidłowo amortyzował kapitał.[/alert]  

Zenon Frankster

Ekspert, który wspiera prawników i frankowiczów w wyliczeniach roszczeń. Konsument, który pozwał Getin i PKO ws. tzw. kredytu frankowego.

Dodaj komentarz

Podziel się z nami swoją opinią lub doświadczeniami. Zapraszamy do dyskusji.