Rozważasz pozwanie banku / ugodę

Prognoza procesowa

Czy w 2021 roku historia powtórzy się? W 2015 roku polski Sąd Najwyższy (SN) czekał na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Wyrok TSUE ws. C-19/20 (kredyt frankowy BPH-u) ma być ogłoszony 29.04.2021, a na 13.04.2021 SN zaplanował wydanie uchwały ws. III CZP 11/21 (6 pytań dot. CHF).

Od 2004 roku, tj. od wejście Polski do UE, przepisy stanowią, że prawo wspólnotowe jest nadrzędne względem prawa krajowego. Co ważne – z punktu widzenia klientów frankowych banków – od pewnego czasu można zauważyć, że Sąd Najwyższy orzekając w sprawach frankowych korzysta z wyroków TSUE. Coraz częściej, także media publikują materiały o ochronie praw polskich konsumentów.

SN czeka na wyrok TSUE
SN o mocy wyroków TSUE

Osobiście mam nadzieję, że SN powstrzyma się z wydaniem „mega uchwały frankowej” (III CZP 11/21) do czasu wydania wyroku przez TSUE ws C-19/20.

Jednak podejrzewam, że nowe orzeczenia SN i TSUE będą skutkować powstaniem trzeciej fali pozwów przeciwko bankom. W mojej ocenie pierwszą falę spowodowała siódemkowa uchwała SN (III CZP 17/15), wydana kilka miesięcy po frankowym „czarnym czwartku”. Natomiast powodem drugiej fali był wyrok TSUE ws. Raiffeisen vs Dziubak.

Zenon Frankster

Ekspert, który wspiera prawników i frankowiczów w wyliczeniach roszczeń. Konsument, który pozwał Getin i PKO ws. tzw. kredytu frankowego.

Dodaj komentarz

Podziel się z nami swoją opinią lub doświadczeniami. Zapraszamy do dyskusji.