Kredyt CHF

Kiedyś wciskany przez banki, dziś unieważniany przez sądy.
Klienci odzyskują pieniądze, bo umowy kredytowe są nieuczciwe.

ile wynosi Twoja nadpłata?

Abecadło frankowicza

Tutaj znajdziesz Abecadło Frankowicza, czyli 10 rzeczy, które powinieneś zrobić, kiedy jesteś dopiero na samym początku drogi prowadzącej do uwolnienia się od fikcyjnego franka w Twoim kredycie. Jest to wersja “po taniości” i bez zbytniej szczegółowości. Na niuanse przyjdzie jeszcze pora. Najpierw podstawy!!

 1. Zobacz 2 minutowy komentarz prawnika
  mec. Mazur mówi o nielegalności problemu frankowego
 2. Zobacz 25 minutowy program “Chodzi o pieniądze (16.01.2017r.)
  red. Łęski rozmawia z gośćmi (prawnikami) o skutecznych rozwiązaniach problemu frankowiczów
 3. Przeczytaj moją historię
  aby dowiedzieć się dlaczego i o co walczę (rząd wielkości kwot)
 4. Przeczytaj instrukcję pozywania banku
  aby przygotować się do działania
 5. Przeczytaj uzasadnienie wyroku III C 75/16
  aby przekonać się, jakie lanie dostają banki w sądach
  (tutaj sąd stwierdza nieważność umowy i to kilku niezależnych powodów,
  tj. sprzeczności z Prawem Bankowym, Prawem Dewizowym i Kodeksem Cywilnym
  )
 6. Oszacuj Wartość Przedmiotu Sporu (WPS), czyli:
  • kwotę nadpłat w przypadku odfrankowienia umowy,
   która bank będzie musiał Ci zwrócić wraz z odsetkami
  • kwotę rozliczenia w przypadku unieważnienia umowy,
   która bank będzie musiał zwrócić Tobie, a Ty bankowi,
   (możliwe jest przedawnienie roszczeń banku)
   Musisz policzyć WPS, aby wiedzieć, o ile walczysz z bankiem, a także ocenić ile z tego, co wygrasz jesteś skłonny zapłacić prawnikowi za jego pracę dla Ciebie. Mój WPS znajdziesz na tej stronie.
   Kalkulator znajdziesz na stronie PomocFrankowiczom.pl.
 7. Złóż reklamację do przeliczeń walutowych do banku,
  aby potem móc złożyć wniosek o mediację do Rzecznika Finansowego
  – koszt postępowania reklamacyjnego w banku – 0 PLN
 8. Złóż wezwanie do zapłaty,
  aby móc zacząć naliczać odsetki ustawowe, od dnia doręczenia wezwania, czyli zwykle dużo wcześniej aniżeli od dnia złożenia pozwu
 9. Złóż wniosek o mediację do Rzecznik Finansowego (RF),
  aby przerwać bieg przedawnienia (art. 36 tzw. Ustawy o ADR)
  – koszt postępowanie pozasądowego u RF – 50 PLN
 10. Zbieraj kasę na prawnika, bo bez wyroku bank nie będzie skory do sensowych ugód / rozmów
  (możesz pozwać bank w trybie indywidualnym, hybrydowym, grupowym, albo czekać aż bank pozwie Ciebie za nie płacenie rat – odradzam tę drugą opcję bez uprzedniej konsultacji prawnej).
  Krążą legendy o kosmicznych stawkach adwokatów, ale mało mówi się o kwotach, jakie prawnik może wywalczyć dla Ciebie. Poza tym z prawnikiem można umówić się na raty. Pamiętaj, że wysoka premia za sukces jest płatna dopiero po wygraniu sprawy, a nie przy podpisywaniu umowy na obsługę prawną.

PS.
W bonusie dodam, pkt 11
Nie podpisuj umowy z pierwszym prawnikiem, który zaproponuje Ci rozwiązanie problemu frankowego. Po pierwsze zawsze warto porównać kilka ofert pod względem finansowym oraz strategii działania / procesowej. Po drugie uzupełnij swoją wiedzę w temacie frankowym, aby rozumieć co prawnik będzie mówić do Ciebie. On może mówić “do rzeczy” albo “od rzeczy”!! A sprawa jest zbyt poważna, zdać się na przypadek. Na tej stronie i fejsbokowym profilu Zenona Frankstera znajdziesz wiele materiałów. Poza tym, wkrótce kolejne wpisy…

Mam nadzieję, że ten wpis uznasz za przydatny. Wszelka konstruktywna krytyka mile widziana, zapraszam do komentowania i udostępniania. Jeśli masz pytania, zamieść je tutaj.

 

Zenon Frankster

Konsument, który pozwał Getin Noble Bank ws. tzw. kredytu frankowego z 2008r. Ekspert w zakresie matematyki finansowej - wyliczam nadpłaty kredytowe

  23 comments for “Abecadło frankowicza

 1. Bartek
  Styczeń 26, 2017 at 11:46 pm

  Dzięki bardzo za wskazówki od rana biorę się za temat i będę na bieżąco w kontakcie. P.S. Jakaś polecana kancelaria z 3- city która zna temat i podchodzi rzetelnie do sprawy?

 2. Adam
  Styczeń 27, 2017 at 3:30 am

  Bardzo fajna inicjatywa. Moim zdaniem jednak instrukcja jest nieco myląca, a Twoja historia niekoniecznie do naśladowania. Nie ma sensu przechodzić samemu przez wszystkie procedury. Ja się skupiłem na wyborze kancelarii, która z założenia powinna zająć się moją sprawą od A do Z. Pozdrawiam serdecznie.

  • Styczeń 27, 2017 at 4:18 pm

   Na swoim przykładzie opisuję, dlaczego warto wziąć się za bary z bankiem ws. franka. Piszę, co można zrobić małym kosztem i własnym sumptem. Nie wszystkich stać, aby dziś zlecić poprowadzenie sprawy od A do Z prawnikowi. Co więcej, nie wszyscy są przekonani, że warto skorzystać z usług prawnika. Mam nadzieję, że wpisy okażą się pomocne zarówno dla “bogatych” jak i “biednych” frankowiczów, a nieprzekonanych przekonają do rzucenia rękawicy banksterowi.

   • Styczeń 31, 2017 at 11:40 am

    Dokładnie. Po co płacić prawnikowi za rzeczy, które można zrobić samodzielnie w oparciu o podstawową wiedzę, którą i tak należy nabyć w swoim dobrze pojętym interesie (w kontekście późniejszej sprawy sądowej).

 3. Piotr Krefta
  Styczeń 27, 2017 at 6:44 am

  Zajebiście

 4. Kuba
  Styczeń 27, 2017 at 10:43 am

  Czy jeśli umowę podpisałem 16 V 2006 to już mam pozamiatane? Tzn przedawnienie?

  • Styczeń 27, 2017 at 4:33 pm

   o przedawnieniach będzie osobny wpis wkrótce.

   • Marcin
    Styczeń 28, 2017 at 9:16 am

    Ale chociaż jednym zdaniem: pozamiatane czy nie? Tez mam z lipca 2006

    • JW
     Styczeń 30, 2017 at 12:45 pm

     MUSISZ jak najszybciej przerwać bieg przedawienia (przedawnienie obejmie Ci roszczenie zwrotu nadpłaconych bankowi części rat między lipcem 2006 a datą przerwania biegu przedawnienia), jednym ze sposobów:
     1/ zawezwaniem banku do próby ugodowej (to tanie, proste i nie potrzebujesz do tego prawnika, taki wniosek składa się w sądzie) lub
     2/ złożeniem pozwu o wydanie nakazu zapłaty w elektronicznym postepowaniu upominawczym w sądzie internetowym w Lublinie (też możesz to zrobić bez prawnika, koszt może być nieco wyższy, to 1,25% od kwoty roszczenia).

   • Agnieszka szczecin
    Styczeń 28, 2017 at 3:27 pm

    Prosze napisz czy przedawnionw czy nie,w sumie to wazne.

 5. wiesiek
  Styczeń 27, 2017 at 4:12 pm

  Ale super

 6. Mania
  Styczeń 28, 2017 at 5:43 pm

  A co z tymi co wcześniej spłacili ,czy taka sama procedura .Pozdrawiam

  • Styczeń 29, 2017 at 11:49 pm

   tak, procedura jest niemal identyczna. Z banku można uzyskać także zaświadczenie o spłaconym kredycie.

 7. Piotrek
  Styczeń 30, 2017 at 7:07 pm

  Punkt 7, 8,9 czy są gdzieś jakieś wzorce? Chciałbym złożyć te reklamacje i wniosek do RF ale nie bardzo wiem jak się za to zabrać.

  • Styczeń 30, 2017 at 8:33 pm

   Nie od razu Kraków zbudowano. Proszę o chwilę cierpliwości – docelowo abecadło ma być w całości podlinkowane z propozycjami tekstów gotowych do użycia / samodzielnego modelowania.

 8. Robert
  Luty 10, 2017 at 4:46 pm

  Mam takie pytanie. Umowę na kredyt złotówkowy podpisałem w 2007 r. W 2008 r. aneksem została zmieniona na kredyt frankowy. Czy też mogę skarżyć bank.

  • Luty 12, 2017 at 8:46 pm

   TAK, można coś z tym zrobić z takim aneksem, np. uchylić się od skutków prawnych jego zawarcia pod wpływem błędu (z ostrożności procesowej). Ja tak postąpiłem, bo też miałem aneks zmieniający walutę kredytu. Teraz już wiem, że nie można zmienić waluty kredytu aneksem – można co najwyżej spłacić jeden kredyt innym kredytem tzw. refinansowanie.

   • Kasia
    Marzec 12, 2017 at 9:20 am

    Co to znaczy, że nie można zmienić waluty aneksem? Mam właśnie taką sytuację. Bardzo proszę o szerszy komentarz.

    • Marzec 13, 2017 at 2:44 pm

     zmiana waluty aneksem to coś co porównałbym do zmiany płci na podstawie tylko oświadczenia klienta, który oczywiście nie poddaje się żadnej operacji – wszystko jest jak było, tylko był chłopiec a jest dziewczynka.

     • Kasia
      Marzec 13, 2017 at 6:21 pm

      Z jakimi konsekwencjami prawnymi wiąże się zawarcie takiego aneksu z klientem? Czy można to gó…o unieważnić? Chodzi mi o unieważnienie indeksacji.

     • Marzec 14, 2017 at 11:16 pm

      Z tzw. ostrożności procesowej uchylić się skutków prawnych podpisania aneksu pod wpływem błędu. składasz do banku oświadczenie (moje napisał prawnik), a bank ma to nosie, ale sąd będzie rozstrzygał.

  • Kasia
   Marzec 12, 2017 at 9:16 am

   Też mamy taka samą sytuację z niby przewalutowaniem. W 2007 podpisaliśmy umowę na kredyt złotówkowy a w 2008 r. aneksem została zmieniona na kredyt frankowy. W jakim banku? Bo my w Millennium. Poszukuję osób w podobnej sytuacji do pozwu hybrydowego, ewentualnie do stworzenia jakiejś grupy wsparcia.

 9. Radek Supranowicz
  Marzec 12, 2017 at 10:00 pm

  Pomocne bardzo dla wielu nabitych w CHF

Comments are closed.

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Konfigurację plików możesz zmienić w ustawieniach. Szczegóły przeczytasz w polityce prywatności. Rozumiem i akceptuję