Kredyt CHF

Kiedyś wciskany przez banki, dziś unieważniany przez sądy.
Klienci odzyskują pieniądze, bo umowy kredytowe są nieuczciwe.

ile wynosi Twoja nadpłata?

Jak odzyskać pieniądze z nieuczciwego banku

Kiedyś myślałem, że banki postępują jak ludzie honoru. Teraz już wiem, że nieuczciwe banki nadużywają zaufania oraz grają na czas, bo liczą na przedawnienie roszczeń oszukanych klientów. Innymi słowy liczą, że nie będą musiały zwracać pieniędzy, które pobierały nienależnie. Ponadto liczą, że nie zapłacą odsetek karnych (ustawowych), które same naliczają klientom przy byle okazji.

Po 10 latach, konsumenci tracą możliwość odzyskania nienależnie zapłaconej opłaty, prowizji czy raty.

Wiedz, że banki nie zwracają pieniędzy same z siebie. Aby cokolwiek wywalczyć, to Ty Drogi Kliencie musisz wykazać inicjatywę tj. wszcząć:

Postępowania reklamacyjne

obowiązkowo złóż reklamację do banku, kiedy tylko masz jakiekolwiek zastrzeżenia do działań banku. Od 2015 roku zasady obsługi reklamacji przez banki reguluje Ustawa o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym (dalej: URR), według której:

 • reklamację możesz złożyć w każdym oddziale banku, przez telefon lub online (art. 3 URR)
 • bank ma 30 dni na odpowiedź (art. 6 URR)
 • brak odpowiedzi = uznanie reklamacji (art. 8 URR)
WAŻNE: w każdej reklamacji określ czego oczekujesz, np. zwrotu nienależnej pobranej opłaty w kwocie 100 PLN z odsetkami liczonymi od dnia pobrania, w terminie 7 dni, od dnia otrzymania reklamacji, za pośrednictwem transferu gotówkowego tj. przekazu pocztowego

Postępowania arbitrażowe

Kiedy wyczerpiesz drogę reklamacyjną, złóż wniosek o postępowanie przed Arbitrem Bankowym. Od 2014 roku zasady obsługi reklamacji przez banki określa Regulamin Bankowego Arbitrażu Konsumenckiego (dalej: RBAK), według którego:

 • max. wartość przedmiotu sporu to 8.000 PLN (§2 RBAK)
 • max. opłata za przeprowadzenie postępowania to 50 PLN (§10 RBAK)
 • decyzja Arbitra jest ostateczna i wiążąca dla banku (§24 RBAK)

Postępowania sądowe

Kiedy inne drogi zawiodą i bank nie zamierza zwrócić nienależnie pobranych kwot, pozwij bank – złóż pozew o zapłatę do sądu. Od 1964 roku zasady postępowania sądowego określa Kodeks Postępowania Cywilnego (dalej: KPC), według którego:

 • nie ma limitu wartości przedmiotu sporu z bankiem
 • max. opłata sądowa przy wszczęciu postępowania to 1.000 PLN (patrz: art. 13 pkt 1a)
 • prawomocny wyrok sądu jest ostateczny i wiążący dla banku
WAŻNE

 1. Banki wielokrotnie i prawomocnie przegrywały z klientami, także sprawy o odfrankowienie kredytu.
 2. W trakcie procesu możesz bezpłatnie skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego oraz Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, którzy wydają tzw. istotne poglądy w sprawie. Dotychczasowe poglądy wydawane w sprawach frankowych masakrowały banki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Konfigurację plików możesz zmienić w ustawieniach. Szczegóły przeczytasz w polityce prywatności. Rozumiem i akceptuję