Kredyt CHF

Kiedyś wciskany przez banki, dziś unieważniany przez sądy.
Klienci odzyskują pieniądze, bo umowy kredytowe są nieuczciwe.

ile wynosi Twoja nadpłata?

Pokwitowanie wykonania umowy kredytu CHF

Każdy,kto podpisał z bankiem umowę o kredyt, która została w jakikolwiek sposób wykonana (bank wypłacił, a Ty spłaciłeś cokolwiek) ma prawo żądać wydania pokwitowania. Ten dokument to takie szczególne zaświadczenie o historii kredytu. Bank albo wyda pokwitowanie albo musi liczyć się z konsekwencjami przewidzianymi w art. 463 Kodeksu Cywilnego (treść ustawy). Co ważne, prawo do żądania pokwitowania wynika wprost z art. 462 KC.

Pokwitowanie kredytowe a pozew o zapłatę

Jeśli podobnie do mnie uważasz, że bank oszukuje na franka tj. albo zawyża raty albo w ogóle nie powinien ich pobierać (bo umowa jest nieważna), to powinieneś pozwać bank o zapłatę, aby zwrócił Ci pieniądze. I tutaj dochodzimy do pokwitowania, dzięki niemu będziesz w stanie określić kwotę, jakiej zwrotu masz domagać się od banku przed sądem. Kredytodawca ma prawny obowiązek wystawienia pokwitowania (po otrzymaniu żądania), tak jak sklepikarz ma wystawić paragon potwierdzający zakup.

Zaufanie najwyższą formą kontroli

Przy okazji, jako kredytobiorca możesz uzyskać dane umożliwiające Ci sprawdzenie, czy bank dotrzymuje warunków umowy. Czy prawidłowo liczy raty,  czy zmienia oprocentowanie itp. itd. To, że bankom zdarzają się błędy w systemach, których używają do obsługi klientów, jest sprawą normalną. Z resztą sam kilka takich błędów wykryłem w Getin Noble Banku.

Ostatnio pomagałem pewnej osobie wyliczyć wysokość wierzytelności kredytowej, której powinna domagać się od banku w związku z przeliczeniami walutowymi. W udostępnionych mi materiałach zobaczyłem, że bank co innego pisze w umowie, zaświadczeniu (pokwitowaniu) oraz harmonogramach. Jest to o tyle istotne, że w toku sporu łatwo będzie wykazać że bank “kombinuje” z papierami, czyli wykazać że jego dokumenty są niewiarygodne.

Wzór wniosku o pokwitowanie kredytu CHF

Poniżej znajdziesz treść żądania wydania pokwitowania, którą opracowałem na użytek własny i nie tylko 😉 Liczę, że korzystając z niego od razu dostaniesz dane, o które zwykle trzeba prosić kilka razy, bo zapracowany pracownik banku zwykle “zapomni” podać jakieś dane.

 

 

Ile to kosztuje pokwitowanie? Za dużo!

POBIERZ & UŻYJ: żądanie pokwitowania umowy o kredyt CHF (wzór pisma)

Kodeks Cywilny mówi, że o ile strony nie umówiły się inaczej, to dłużnik (kredytobiorca) ponosi koszt pokwitowania. Sęk w tym, że strony umawiają się zawierając umowę, a jej postanowienia zwykle nie przewidują opłat z tytułu sporządzenia takiego dokumentu. Dlatego powinieneś dostać je za darmo.

Jednak praktyka bankowa jest taka, że bank tworzy cennik, w którym umieszcza pozycje typu “opłata za wydanie zaświadczenia o kredycie”. Z tym, że jest to opłata z ryczałtowana, która nie koniecznie odpowiada kosztom, jakie bank musi ponieść w związku ze spełnieniem życzenia kredytobiorcy. Tymczasem opłata nie może być dowolnie wysoka, co wielokrotnie potwierdzały prawomocne wyroki Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (przeczytaj na KonsumentwSieci.pl: banki i ich odpłatne zaświadczenia w wygórowanej wysokości). Dlatego godząc się na opłatę (aby bank w ogóle wydał dokument), należy zastrzec jego zwrot, którego powinieneś domagać się potem w trybie reklamacyjnym.

 

Mam nadzieję, że powyższy wzór przyda się Tobie lub Twoim bliskim.

Zenon Frankster

Konsument, który pozwał Getin Noble Bank ws. tzw. kredytu frankowego z 2008r. Ekspert w zakresie matematyki finansowej - wyliczam nadpłaty kredytowe

  6 comments for “Pokwitowanie wykonania umowy kredytu CHF

 1. Krzysiek
  Lipiec 20, 2018 at 4:48 am

  Witam,
  A co w przypadku gdy przy składaniu pokwitowania do banku osoba która przyjmowała pokwitowanie poinformowała mnie że otrzymam gotowe pokwitowanie powyżej 30 dni (do 45 dni) i że poinformują mnie telefonicznie o odbiorze osobistym w oddziale banku, ponieważ nie wysyłają pocztą? Choć taki zapis widnieje w składanym prze ze mnie wniosku?

  • Lipiec 25, 2018 at 9:55 pm

   co do zasady, każdy taki wniosek (o wydanie pokwitowania / historii kredytu) bank winien rozpatrywać zgodnie z przepisami ustawy reklamacyjnej.
   Jeśli twoje pismo określa precyzyjnie, jak ma być doręczone pokwitowanie, to bank “ma związane ręce” – choć z tego co piszesz, to bank ma “w nosie przepisy”. Wtedy skarga do Rzecznika Finansowego.

 2. piotr
  Październik 3, 2018 at 7:56 pm

  napisałem list polecony do banku o wydanie historii kredytowej. leci drugi miesiąc i nic. zadzwoniłem a oni mówią, że nie mają moich listów, chociaż na stronie poczty jest adnotacje, że je odebrali. kolejny miesiąc na rozpatrznie mojej reklamacji.

  • Październik 24, 2018 at 6:18 am

   napisz do banku żądanie i podaj numer poleconego, który nadałeś i który oni odebrali. Sprawę możesz także skierować do Rzecznika Finansowego – prośba o interwencję, bo bank nie odpowiada i kłamie (z tego co piszesz).

 3. r.d.s
  Lipiec 12, 2019 at 6:00 pm

  “Dlatego godząc się na opłatę (aby bank w ogóle wydał dokument), należy zastrzec jego zwrot, którego powinieneś domagać się potem w trybie reklamacyjnym.” – co to znaczy? czy po otrzymaniu wylicznia i zaplaty za nie skladam reklamacje ze to powinno byc nieodplatna usluga. czy dopiero w sadzie podac ten koszt do calej sumy o ktora bedzie toczyc sie rozprawa? Z gory dziekuje za odpowiedz

  • Lipiec 15, 2019 at 10:26 am

   wg kodesu cywilnego koszty pokwitowania ponosi dłużnik, ale banki potrafią ustalić taki koszt na poziomie kilkuset złotych (Deutsche Bank nawet grubo ponad 1000 zł) za wydrukowanie i wysłanie do klienta kilku stronnicowego zaświadczenia zawierającego historię oprocentowanie, spłaconych rat i wypłaconych transz kredytowych.

   Polecam tego wpisu https://frankowicz.info/nienalezne-oplaty-bankowe-podlegaja-zwrotowi/ – w nim znajdziesz szerszy opis.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Konfigurację plików możesz zmienić w ustawieniach. Szczegóły przeczytasz w polityce prywatności. Rozumiem i akceptuję