Kredyt CHF

Kiedyś wciskany przez banki, dziś unieważniany przez sądy.
Klienci odzyskują pieniądze, bo umowy kredytowe są nieuczciwe.

ile wynosi Twoja nadpłata?

Reklamacja ws. niestosowania Kodeksu Etyki Bankowej

Banki będące członkami Związku Banków Polskich (ZBP) zobowiązane są do przestrzegania Kodeksu Etyki Bankowej (KEB). Co ważne i ciekawe, ten kodeks zawiera cały szereg wytycznych – dobrych praktyk – określających prawidłowe zachowanie banku wobec Klienta (zobacz stronę nr 4 KEB). Jednak Getin Noble Bank, którego działania doświadczam na własnej skórze, chyba ma w głębokim poważaniu samoregulację branży bankowej. W związku z tym złożyłem reklamację, w której domagam się wyjaśnień, dlaczego bank postępuje wbrew KEB. Wskazałem konkretne rekomendacje i konkretne przypadki ich łamania.

Oto reklamacja ws. niestosowania Kodeksu Etyki Bankowej, co stanowi nieuczciwą praktykę rynkową w rozumieniu ustawowymJako, że moje zastrzeżenia wobec praktyki bankowej były obszerne, Getin Noble Bank nie był w stanie ustosunkować się do niech w ciągu 30 dni. Jednak e-mail, jaki otrzymałem zwrotnie po blisko 2 miesiącach nie odnosił się konkretnie do żadnego z moich zastrzeżeń. Według Banku wszystko jest OK. Z resztą zobaczcie sami.

Pomidor – czyli bankowa niby odpowiedź na reklamacje

Co ciekawe, nie wiadomo na jakiej podstawie bank wnosi iż oczekuję od niego 100.000 PLN rekompensaty. Przecież ja chciałem, aby przekazał tę kwotę na rzecz Rzecznika Finansowego – to cel związany z ochroną konsumentów, o którym mowa art. 12 ust. 1 pkt 5 Ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym.

ZAPAMIĘTAJ

W toku postępowań reklamacyjnych można uzyskać świetny materiał do postępowań administracyjnych. Po konsumenckim donosie UOKIK kontroluje Getin Noble Bank ws. nieprawidłowości dot. zmian regulaminów i cenników. Po odrzuceniu każdej reklamacji można złożyć wniosek o interwencję do Rzecznika Finansowego. Jednak praktyka bankowa jest taka, że zachęca do składania kolejnych zawiadomień do UOKIK, ale także KNF i GIODO. Skala naruszeń obowiązków ustawowych jest wprost gigantyczna…

 

Aby ww. organy wszczęły postępowania, należy właściwe uprawdopodobnić naruszenia prawa / umowy przez bank. Może w tym pomóc właściwie skonstruowana reklamacja. Dobry przykład jest opisany w tym poście, bo zawiera łatwe do sprawdzenia konkrety:

  1. wskazanie rekomendacji – konkretna jednostka redakcyjna (np. Pkt 1.1)
  2. opis działania banku – tez konkretnie, np. pismo nr X z dnia Y
  3. ocena (twoja) działania banku – wskazujesz sprzeczność praktyki z prawem / umową.

 

 

Jak zapewne przeczytaliście, złożyłem do banku ponad 70 reklamacji. Dużo? mało? Na ale co zrobić, jeśli bank gra z klientem w “Pomidora” – wcale nie odnosi się do pytań z reklamacji, odnosi się tylko częściowo lub nieprecyzyjnie. Niemal zawsze odmawia uznania reklamacji i jednocześnie zapomina uzasadnieniu prawnym i umownych. W mojej ocenie Getin Noble Bank działa z naruszeniem art. 5 i 9 Ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym. O ile w ogóle przyjąć założenie iż nieuwierzytelniony e-mail stanowi odpowiedź na reklamację. Jednak to temat na osobny wpis.

Ciąg dalszy nastąpi – wkrótce Bank zyska nowego gracza do pomidorowej gry – Rzecznik Finansowy otrzyma wniosek o interwencję, a potem sprawa pewnie trafi do UOKIK. A może odwrotnie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Konfigurację plików możesz zmienić w ustawieniach. Szczegóły przeczytasz w polityce prywatności. Rozumiem i akceptuję