Kredyt CHF

Kiedyś wciskany przez banki, dziś unieważniany przez sądy.
Klienci odzyskują pieniądze, bo umowy kredytowe są nieuczciwe.

ile wynosi Twoja nadpłata?

UOKIK kontroluje legalność zmian warunków kredytu

Do banku można składać różne reklamacje. Jednak jeśli zastrzeżenia klienta budzi sposób, w jaki bank zmienia zasady umowy (regulamin i cennik) w jej trakcie, to z dużym prawdopodobieństwem odpowiedź będzie następująco: “nie uznajemy, bo wszystko jest OK”. Co wtedy można zrobić? Ja postanowiłem złożyć zawiadomienie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKIK), aby wszczął postępowanie wobec Getin Noble Banku. Urząd podjął rękawice!!

Nie każdy donos konsumencki, jaki trafia do UOKIK kończy się postępowaniem administracyjnym przeciwko bankowi, którego finałem jest decyzja nakazująca / zakazująca robienia pewnych rzeczy. Trzeba mieć świadomość tego, że Prezes UOKIK musi mieć uzasadnione podejrzenie, iż bank działa z rozmachem, tj. narusza interesy klientów na dużą skalę. Do zbiorowych naruszeń może dochodzić, gdy zmieniane są bankowe cenniki lub regulaminy (wzorce umowny ustalane jednostronnie przez bank). Według banku nowe zasady i opłaty zawsze obowiązują wszystkich klientów banku. Według prawa, aby nowe reguły wiązały klienta, bank musi prawidłowo wykonać szereg czynności. Jednak niektórym bankom zdarzają się serie wpadek.

KOMUNIKAT: Zmiana umów – UOKiK sprawdza banki (09.02.2017)
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowania przeciwko 18 bankom, w których sprawdza procedury informowania klientów o zmianie warunków umów finansowych.

Kiedy przeczytałem ten komunikat, pomyślałem poskładam swoje reklamacje w jedną całość i wyślę do UOKIK walentynkę. Moje zawiadomienie liczyło 3 strony i 22 załączników (moje reklamacje i bankowe odpowiedzi). Solidny materiał, który na moim przykładzie, uprawdopodobniał naruszenia zbiorowych interesów konsumentów – konkretne paragrafy, konkretne działania, konkretne daty, konkretne interpretacje itp. – żadnych ogólników. Im konkretniejsze zawiadomienie, tym prawdopodobniejsze działanie urzędu.

Zawiadomienie, które zachęciło UOKIK do działania wobec Getin Noble Bank

W połowie lutego wysłałem zawiadomienie. W połowie marca dostałem zwrotnie e-mail z UOKIK z informacją, że planowane jest wszczęcie postępowania. Po majówce zadzwoniłem, aby zapytać kiedy plany zmienią się w działania. Zastępca Dyrektora poinformował mnie, iż postępowanie jest już w toku od marca. Urząd i Bank wymieniają korespondencję 😉 Liczę, że wkrótce sprawa zakończy się happy UOKIK-endem, czyli wydaniem decyzji administracyjnej. Decyzji, która zmusi Getin Noble Bank do zwrotu opłat pobranych od klientów w oparciu o modyfikowane cenniki.

Przypomnę, że latem 2016r. Getin Noble Bank zwracał klientom pieniądze, bo błędnie naliczał i pobierał raty kredytowe, i to przez kilka lat. Dodam, że zanim bank zdecydował się na ten krok, najpierw UOKIK dostał zawiadomienie w tej sprawie.

Zenon Frankster

Konsument, który pozwał Getin Noble Bank ws. tzw. kredytu frankowego z 2008r. Ekspert w zakresie matematyki finansowej - wyliczam nadpłaty kredytowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Konfigurację plików możesz zmienić w ustawieniach. Szczegóły przeczytasz w polityce prywatności. Rozumiem i akceptuję