Kredyt CHF

Gdy bank oszukuje, a klient prawo egzekwuje,
to zawyżona rata jest jak lokata.

Nadpłata. Twoja lokata!

Instrukcja pozywania banku

Jako, że sam pozwałem bank (indywidualny pozew o zapłatę przeciw Getin Noble Bank, kredyt indeksowany z 3 aneksami, sprawa w toku), a Ty prawdopodobnie zastanawiasz się, co zrobić ze swoim kredytem NIBY-CHF, to teraz zachęcam Cię do zapoznania się z poniższą instrukcją pozywania banku. Dzięki niej dowiesz się, dlaczego warto pozywać i jak się przygotować do prawomocnego wygrania w sądzie z nieuczciwym bankiem.

 1. OKREŚL WARTOŚĆ PRZEDMIOTU SPORU (WPS)
  Jeśli podpisałeś umowę kredytu NIBY-CHF, który regularnie spłacasz, to najpewniej masz sporą nadwyżkę w spłacie kredytu. Owa nadwyżka wynika z nielegalności przeliczeń walutowych, dokonywanych przez bank w związku z wykonaniem umowy. Ta nadwyżka to WPS, który wskażesz w pozwie o zapłatę, jaki wytoczysz bankowi.
  Przybliżoną kwotę nadwyżki (WPS) wyliczysz sam używając kalkulatora nadpłat frankowych.
  Dokładną kwotę nadwyżki (WPS) wyliczy Twój prawnik w ramach przygotowań do procesu.
 2. ZAŻĄDAJ ZAŚWIADCZENIA O KREDYCIE
  Skoro znasz przybliżony WPS i wiesz, że gra jest warta świecki – to zażądaj od banku zaświadczenia o kredycie, w którym znajdą się m.in. informacje o:

  • terminie i kwocie wypłaconego kredytu (lub jego transzach)
  • terminach i kwotach spłaconych rat
  • wzorze użytym do wyliczania rat
  • oprocentowaniu użytym do wyliczenia każdej raty
  Oto przykładowy wzór pisma z żądaniem zaświadczenia o kredycie.
  Bank będzie produkował zaświadczenie kilka tygodni i obciąży Cię opłatą.
 3. ZESKANUJ UMOWĘ KREDYTU
  Każdy prawnik, z którym będziesz rozmawiać o pomocy w uwolnieniu się od franka, będzie chciał zapoznać się z treścią Twojej umowy kredytowej. Doprecyzujmy umowa wraz z załącznikami i wszystkimi aneksami, jeśli je podpisywałeś. Masz dwie opcje:

  • kserujesz umowę i przekazujesz papiery albo
  • skanujesz i wysyłasz e-mail wraz z plikiem PDF
  Do skanowania polecam aplikację na smartfony ScanBot dla iOS lub Android.
  Robisz zdjęcia każdej strony, a wszystkie zapisują się jako jeden plik PDF.
 4. DOGADAJ SIĘ Z PRAWNIKIEM
  Kiedy wiesz ile możesz wygrać (WPS) i masz komplet dokumentów, czas na umowę z prawnikiem. Ja rozmawiałem z 4 kancelariami i wybrałem tę, której argumentacja i strategia procesowa była dla mnie zrozumiała i przekonywująca. Ważne aby prawnik orientował się temacie frankowym, bo sukces na sali sądowej zależy przede wszystkim od jakości pozwu. Dodam, że jestem z Trójmiasta i mam prawnika z Warszawy – odległość nie ma znaczenia, gdy mamy do dyspozycji telefony i e-maile. Kolejna ważna sprawa – umowa z prawnikiem musi obejmować także wyegzekwowanie należności od banku. Co Ci po korzystnym wyroku, gdy bank ociąga się z zapłatą? Z czego zapłacisz prawnikowi za jego pracę?
  !!!! MUSISZ TO WIEDZIEĆ !!!!
  Wynagrodzenie prawnika można rozłożyć na raty płatne co miesiąc / kwartał lub po wykonaniu określonych czynności, np. złożeniu pozwu, złożeniu repliki itp.
  Wynagrodzenie prawnika to temat budzący wiele kontrowersji. Tymczasem trzeba na sprawę spojrzeć praktycznie. Jeśli dziś, po 8 latach spłaty masz 50.000 PLN nadwyżki, a bank zawyża każdą ratę o 100% przez nielegalne przeliczenia walutowe, to dzięki prawnikowi, który sądownie odfrankuje kredyt odzyskasz 50.000 PLN nadwyżki z odsetkami i zyskasz pieniądze na zapłatę premii za sukces. Jednak jeśli masz kredyt na okres 32 lat, to dzięki pracy prawnika, mocno upraszając w Twojej kieszeni zostanie około 200.000 PLN (50.000 za dotychczasowe 8 lat i 50.000 x 8 x 3 za przyszłe 24 lata).
  Premia za sukces dla prawnika powinna być proporcjonalna do WPS i płatna dopiero po wyegzekwowaniu pieniędzy z banku.
  A teraz policzmy inaczej – wyrok odfrankowujący to także obniżka rat – w moim przypadku o blisko połowę!! Czyli zamiast obecnej raty w wysokości ok. 2.000 PLN, która wynika z nielegalnych przeliczeń walutowych, nowa rata wyniosłaby ok. 1.000 PLN. Przyjmując, że zostało jeszcze 24 lata spłacania, to do końca kredytu nielegalna nadwyżka dla banku wyniesie 288.000 PLN (1.000 PLN x 12 m-cy x 24 lata). A co jeśli CHF z początkowych 2 PLN w 2008r., po skoku na obecne 4 PLN, skoczy na 6 albo 8 PLN?
  Idealne warunki finansowe umowy z prawnikiem – mała opłata startowa i duża premia za sukces, bo Tobie umożliwi rozpoczęcie walki bez angażowania dużych środków, a dla prawnika będzie atrakcyjna finansowo.
 5. PRZYGOTUJ SIĘ NA OPŁATY SĄDOWE
  Kiedy składasz pozew przeciwko bankowi, to musisz zapłacić opłatę sądową, której wysokość stanowi 5% WPS. Jednak nie więcej niż 1.000 PLN jeśli jesteś konsumentem, co wynika z art. 13 ust. 1a Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych!! Poza tą opłatą sądową jest jeszcze pełnomocnictwo dla prawnika 17 PLN.Kiedy sąd ogłasza wyrok, to nakazuje przegranemu zapłacić za prawnika strony wygranej. Przy czym sąd określa kwotę kosztów zastępstwa procesowego na podstawie Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości, które wysokość zależy od WPS i sądowego mnożnika (od 1 do 6).

  Kiedy wygrasz, spodziewaj się że bank albo zaproponuje Ci ugodę, albo będzie składał apelację. Innymi słowy chciał ponownego rozpatrzenia sprawy przez sąd wyższej instancji. Ten kto wnosi o apelację, ten musi uiścić opłatę sądową. Pamiętaj, że wyrok wydany przez sąd pierwszej instancji staje się prawomocny, dopiero kiedy przegrany nie skorzysta z prawa do jego zaskarżenia w sądzie drugiej instancji. Nie licz, że bank odpuści, choć taki cud zdarzał się nad Wisłą. Od razu przyjmij, że sprawa potrwa ok. 2-3 lat. Choć były też pozwy przeciw bankom, gdzie klient prawomocnie wygrał w niecały rok.

 

EFEKT KOŃCOWY PROCESU (korzystny dla kredytobiorcy)

wyrok, w którym sąd utrzymuje umowę, ale wykreśla z niej przeliczenia walutowe (ze względu na ich nieważność albo abuzywność) oznacza, że:

 • bank musi zwrócić nadwyżkę (WPS) wraz z odsetkami
 • bank musi wyliczać raty w oparciu o:
  • kwotę kredytu wypłaconego w PLN
  • oprocentowanie wynikające z umowy, czyli LIBOR CHF + marża banku
wyrok, w którym sąd stwierdza nieważność całej umowy (a nie tylko przeliczeń walutowych), oznacza, że strony powinny zwrócić sobie spełnione świadczenia, czyli:

 • bank musi zwrócić klientowi wszystkie zapłacone przez niego kwoty (raty, prowizje, polisy itp.)
 • klient musi zwrócić bankowi kwotę wypłaconego kredytu w PLN, przy czym konsument może podnieść przedawnienie roszczeń banku.

 

Zenon Frankster

Konsument, który pozwał Getin Noble Bank ws. tzw. kredytu frankowego z 2008r. Poznaj kulisy mojej sprawy i ważne wyroki ws. CHF, a także historie reklamacji

  13 comments for “Instrukcja pozywania banku

 1. Barbara
  Luty 2, 2017 at 10:38 pm

  Bardzo dziękuję

 2. Leszek
  Luty 21, 2017 at 11:12 am

  Witam,
  dzięki za stronę. Wszystko rozpisane. Mam pytanie: z mBanku można całą historię spłat (z podziałem na kapitał, odsetki) ściągnąć do excel’a. Czy to wystarczy? Ponadto wszystkie raty są w pdf (tutaj już bez podziału na kapitał i odsetki).
  pozdrawiam

  • Luty 21, 2017 at 12:04 pm

   pytanie do czego ma to wystarczyć? pojawia się kwestia zmiany wysokości oprocentowania (konkretne daty) – takie rzeczy zwykle są dopiero w zaświadczeniach.

   • Leszek
    Luty 21, 2017 at 1:26 pm

    dzięki za odp. W excelu jest informacji kiedy było zmienione oprocentowanie. To ma być potrzebne do wyliczenia WPS. Jestem jeszcze przed wyborem prawnika, na razie mam jednego faworyta.
    Piszesz, że będzie to trwało kilka tygodni nim dostanę takie informacje. Nie wiesz ile to będzie kosztowało w mBanku?

    • Marzec 1, 2017 at 11:05 pm

     nie znam cennika mbanku, ale na prawno pobierają opłatę za wystawienie zaświadczenia o kredycie.
     Ja składałbym reklamację i kwestionowałbym ją, bo wg mnie art. 110 Prawa bankowego mówi o opłatach (w odniesieniu do kredytu), które mogą pełnić tylko funkcję kompensacyjną, a nie zarobkową (legalny zarobek dla kredytu to art. 69 i 77 PB).

 3. Lidka
  Sierpień 8, 2017 at 6:48 am

  A mogę spytać która kancelaria prowadzi Pana sprawę ?

 4. Janusz
  Sierpień 9, 2017 at 2:23 pm

  witam,
  zbieram informacje i przygotowuję się do pozwu przeciw GNB, kredyt chf również z 2008 r
  Podpisałem w trakcie umowy kredytowej , w 2009r , 1 aneks dot spłaty po średnim kursie NBP.
  Czy miał Pan podobny ?
  pozdrawiam,
  Janusz

 5. Marzec 3, 2018 at 5:22 pm

  Kredyt we frankach 2008 ja i córka ..argument Pani MÓWI ,Ze nie stać nas na kredyt złotówkowy ..wezcie panie franki ..i stało się ..zajęto hipotekę..płacę 9 lat..miałam do spłaty 37 tysiecy franków po 9 latach mam do spłacenia..29 tysięcy 879 .córka po cięzkiej operacji kręgosłupa ja mam zaledwie 1300 zł…emerytury co robić ? zaporzyczamy się długi rosną żaden bank nie daje kredytu ..bo macie franki..a musiałyśmy wziąsc kredyt mieszkam w byłym domu Nauczyciela po28 latach Urząd Gminy sprzedał ale to stary przedwojenny budynek trzeba było wykupić i remontować dalej nie mam ogrzewania w domu bo spłacamy raty..Pomocy!!

  Odpowiedz

  • Kwiecień 12, 2018 at 9:17 pm

   co się stało, to się nie odstanie, ale… proszę wziąć umowę do ręki i zacząć pisać reklamacje do banku. Na jakiej podstawie prawnej bank robi przeliczenia walutowe, dlaczego bank twierdzi że przeliczenia są uczciwe. Najlepiej policzyć nadpłatę wynikająca z przeliczeń CHF-PLN i zażądać jej zwrotu – wręczając bankowi wezwanie do zapłaty.

 6. frankowicz
  Sierpień 18, 2018 at 5:10 pm

  Zleciłem analizę finansową, wiem już ile mam nadpłaty, w jaki sposób mogę wyliczyć o ile zmniejszy mi się rata po odfrankowaniu?

  • Sierpień 19, 2018 at 2:18 am

   odejmujesz od obecnej raty, ratę którą wyliczasz dla wartości kredytu pozostałego do zwrotu w PLN, czy założeniu oprocentowania wynikającego z umowy (zwykle LIBIR CHF + marża) i liczby rat pozostałej do końca umowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *