Rozważasz pozwanie banku / ugodę

Prognoza procesowa
Po 7 miesiącach od złożenia pozwu (wrześniu 2016r.) przeciwko Getin Noble Bank odbyła się pierwsza rozprawa (kwiecień 2017r.). To był mój debiut, pierwszy raz w życiu byłem na sali rozpraw. Spora dawka adrenaliny i emocji. Sąd wezwał dwóch świadków - dwóch bankierów. Jeden wciąż praktykujący (spec od zabezpieczenia ryzyka), a drugi już niepraktykujący (eks-doradca). Ja nie zeznawałem, ale mogłem zadawać pytania. I skorzystałem tego prawa :) Przy czym pierwsze skrzypce grał mój prawnik!!

Jak wygląda rozprawa frankowa?

[alert]Zeznania świadków wydają się być całkowicie zbędne, gdy chcesz aby sąd ocenił zgodność z prawem konkretnych zapisów umowy / regulaminu, np. klauzul wiążących kredyt wypłacony w PLN z CHF-ami. W mojej ocenie wystarczy przeprowadzenie dowodów z dokumentów. Świadkowie raczej niczego nie wniosą, ale z pewnością wydłużą postępowanie.[/alert]Rozprawa była zaplanowana na 1,5 godziny, a trwała ponad 4 godziny.Bank powołał na świadka swojego obecnego pracownika, który miał opowiedzieć o źródłach finansowania akcji kredytowej. Dodam, że ów pracownik nie pracował w Noble Banku, gdy ja podpisywałem umowę o kredyt. Był pracownikiem Getin Banku. Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia tych 2 banków. Z wymiany pism procesowych (pozew, odpowiedź na pozew, replika na odpowiedź), która trwała ok. 3 miesiące, wiedziałem na jaką okoliczność Bank wzywa tego świadka. Miałem więc trochę czasu, aby pozyskać wiedzę o tym, skąd banki biorą kasę na wypłaty kredytów. W tym miejscu szczególnie dziękuję za pomoc:[alert]Źródłami finansowania kredytu nie są instrumenty finansowe (pochodne). CIRS-y i SWAP-y to takie polisy ubezpieczeniowe, dzięki którym banki zabezpieczają się przed stratami wynikającymi z ryzyka walutowego i stopy procentowej. Ale banki twierdzą, że owe cuda inżynierii finansowej dostarczyły im środków do wypłaty kredytów. To absurd porównywalny do twierdzenia, że źródłem finansowania domu wartego 100.000 zł jest polisa, za którą zapłaciłeś 100 zł. W rzeczywistości najpierw musisz mieć 100.000 zł za zakup domu (źródłem finansowania mogą być np. oszczędności lub kredyt). Za pieniądze kupiłeś dom, który... może się spalić. Masz świadomość ryzyka pożaru. Boisz się straty. Co robisz? Kupujesz polisę (zabezpieczasz ryzyko), dzięki której w razie pożaru dostaniesz 100.000 zł odszkodowania, aby nie być stratnym.Banki najpierw muszą mieć pieniądze, aby potem móc wypłacić kredyt. Jeśli chcą to mogą zabezpieczyć swoje ryzyka ("pożary" walutowe i procentowe), ale nie muszą tego robić jeśli mają "głębokie kieszenie", bo mogą "wziąć stratę na klatę". [/alert]

Pytania na rozprawie frankowej

Dzięki własnej edukacji, pomocy życzliwych ekspertów i za zgodą moją mojego prawnika, mogłem sam zadawać pytania, które obnażą niedorzeczność niektórych twierdzeń bankowego świadka. Przyznam, że mina przyciskanego do muru bankiera była bezcenna. Bo sztuką jest odpowiedzieć na proste pytania, w taki sposób, aby nie zaprzeczyć swoim wcześniejszym zeznaniom. Oto przykłady kilku niewygodnych pytań:
 • czy wypłata kredytu w PLN wiąże się z obrotem dewizowym?
 • czy bank może udzielić kredyt w PLN z oprocentowaniem opartym o LIBOR CHF, jeśli zabezpieczy się przed ryzykiem stopy procentowej i ryzykiem walutowym?
 • czy bank musi zabezpieczać ryzyko walutowe?
 • czy rekomendacje nadzorcze mają charakter obligatoryjny dla banku?
 • co to jest kurs rynkowy (w istocie to bardzo niejednoznaczne określenie)?
 • czy bankowe kursy kupna i sprzedaży walut obcych uwzględniają marżę banku?
 [alert]WAŻNE PYTANIA (których chyba nie zadałem)
 1. czy ryzyko kursowe jest symetryczne dla banku i klienta (NIE - kurs może spaść o 100%, ale rosnąć może w nieskończoność)
 2. czy bank oceniał zdolność kredytową klienta na kilka sposobów? (TAK - niższa zdolność w PLN, ale wyższa w "CHF")
 3. jak odnawianie zabezpieczenia CIRS i SWAP wpływało na ceny CHF tj. czy popyt na CHF powodował wzrost kursu, co powodowało wzrost raty)?
[/alert] Jednak można zadawać pytania, gdzie odpowiedzi nie są zero-jedynkowe, np.:
 • ile i jakich środków musi mieć bank, aby wypłacić 100 PLN kredytu?
 • dlaczego kredyt wypłacony przelicza się z PLN na CHF stosując kurs kupna?
 • dlaczego raty kredytowe przelicza się z CHF na PLN stosując kurs sprzedaży?
 • czym się różni CIRS od SWAP-a w zakresie przepływów pieniężnych?
 • jak wyjaśnić stosowanie przez bank w jednym czasie kilku tabel kursowych?
Drugi świadek, czyli doradca który sprzedawał mi kredyt, nie kojarzył specjalnie okoliczności związanych z tym, gdy mnie obsługiwał. Z resztą wcale mu się nie dziwię, po tym kiedy zeznał iż uczestniczył w zawarciu około 1000 umów kredytowych!!  W swoich zeznaniach potwierdził oczywiste fakty tj.:
 • banki zarabiały na różnicach kursowych
 • doradca dostawał prowizję od każdej umowy
 • umowy przygotowywała centrala banku, a w oddziałach gotowce podpisywali klienci (klient nie widział pracownika centrali, podpisującego umowę w imieniu banku; doradca tylko ustalał tożsamość klienta i uwierzytelniał jego podpis - przypadek MetroBanku)
Po przesłuchaniach świadków, sąd dał stronom chwilę czasu na złożenia ekstra pism procesowych. Ciąg dalszy nastąpi..

Zenon Frankster

Ekspert, który wspiera prawników i frankowiczów w wyliczeniach roszczeń. Konsument, który pozwał Getin i PKO ws. tzw. kredytu frankowego.

Dodaj komentarz

Podziel się z nami swoją opinią lub doświadczeniami. Zapraszamy do dyskusji.

Komentarze - 27

Wystąpiłeś tutaj jako oskarżyciel. Natomiast faktycznie udział kredytobiorcy jako świadka nie jest nikomu potrzebny. Decydujące są dokumenty, z których wynika zgodność bądź też niezgodność zapisów umowy z polskim prawem, ale wówczas obowiązującym. Opowiadanie o okolicznościach zawarcia umowy nie wnosi nic nowego. To, że zostaliśmy wówczas wciągnięcie w nieczystą grę, wiedzą chyba już nawet sędziowie.

Ja się przymierzam do rozprawy botylko to mo pozostalo.boję sie bo jak przegram to kilkadziesiąt tysiecy w plecy

pozywam i mogę przegrać. jeśli nie pozywam, to na pewno jestem przegrany.
Pozwałem bank, bo wiem że szanse na wygraną są bardzo duże.

BRAWO !

Brawo i trzymam kciuki za Pana!!!

Jedno sprostowanie – na rozprawie zeznawali bankowcy czyli pracownicy banku (albo byli bankowcy).
Bankierzy to coś więcej – to właściciele banku, od biedy wysoko postawione osoby zarządzające bankiem. Trudno jednak doradcę bankowego nazywać „bankierem”, bo to po prostu zwykły pracownik.

udzieliło mi się nazewnictwo stosowane przez bank, który nazywał swoich pracowników „Private Bankierami”

Tochę czasu minęło – czy znany jest termin kolejnej rozprawy?

Niestety. Wciąż brak kolejnego terminu :/ może po wakacjach bedzie ustalony

Właśnie jutro mam rozprawę z Getin Noble Bank w analogicznej sprawie i mam zeznawać o co może mnie przedstawiciel Banku pytać

mnie sąd nie przesłuchiwał, bankowy prawnik również nie zadawał mi pytań. Nie wiem czy będę przesłuchiwany na kolejnej rozprawie (termin nie jest jeszcze wyznaczony), bo istota sporu sprowadza się do oceny zgodności z prawem zapisów w umowie, której twórcą był bank. Zapewne będą chcieli uzyskać zeznania iż umowa była negocjowana – ale podanie ceny mieszkania to nie negocjacje. Tak samo negocjowaniem nie jest wybór z jeden z 2 czy nawet 15 nienegocjowalnych gotowych wariantów umowy (gotowe pakiety) przedstawionych przez bank. U mnie doradca, potwierdził umowa była wcześniej przygotowana i podpisana przez bank w Warszawie, a klient przychodził do oddziału i mógł tylko podpisać co mu dają albo wyjść bez umowy – żadne zmiany umowy nie wchodziły w rachubę. Będę zobowiązany info o będą Ciebie pytać. Trzymam kciuki

CZY OD CHWILI ZŁOŻENIA POZWU DO SADU WPŁACAŁAŚ NADAL RATY KREDYTU I CZY NADAL SPŁACASZ/

Witam,
Mam ten sam bank i tą samą kancelarię. Pozew złożony – czekam na odpowiedź banku. Na spotkaniu informacyjnym wyznaczonym przez sąd (na okoliczność mediacji, z których naturalnie nie skorzystamy), dowiedziałem się, że wkrótce dostanę odpowiedź na pozew.
Czy możesz mi powiedzieć w jakim celu złożyłeś oświadczenia o uchyleniu się od skutków prawnych podpisanych aneksów? Mec. Orski mi o tym nic nie wspominał. Nie składałem takich oświadczeń.
Daj znać o postępach w sprawie.Trzymam kciuki!

nigdy nie mów nigdy, może bank zaproponuje super ugodę 😉 uchyliłem się, bo byłem wprowadzony w błąd, a te aneksy pogarszały moją sytuację.

Witam
10 sierpnia 2018 mam pierwsza rozprawę z GNB w Warszawie , na świadka sąd powołał mojego męża a ze strony banku doradca , który sprzedał mam ten bajzel. Czy jest to normalne że powołał męża a mnie już nie?
Czy masz już termin drugiej rozprawy ? Ile trwa przerwa pomiędzy rozprawami?
Pozdrawiam

różnie sądy podchodzą do świadków – nie ma reguły.
doradcę pytaj, czy używał określenia kredyt we franku – choć wiedział że bank będzie wypłacał PLN, czy mógł cokoliwiek zmienić w umowie podczas spotkania z klientem, czy może był tylko „kurierem” który przekazywał dokumenty z centrali.
ja miałem pierwszą rozprawę w kwietniu 2017, a drugiej jak nie ma tak nie ma…
w między czasie biegły miał okazję 3 razy przestawić swoją opinię w mojej sprawie.

Dzięki za odpowiedź , wcześniej rozmawialiśmy przez fb ,teraz straciłam kontakt ,pisałeś o innym komunikatorze ale nie pamiętam , chciałabym przed rozprawą jeszcze porozmawiać.

odezwij się na FB, najlepiej wysyłając listę konkretnych pytań 🙂

Witam,
bardzo fajna i rozjaśniająca wiele kwestii inicjatywa , dzięki Tobie Zenonie , a także dzięki historii Igora Kowalskiego podjąłem już ok. półtora roku temu walkę z bankiem – w moim przypadku to obecnie jest to BPH , który przejął także mój kredyt indeksowany podpisany w 2008 r z GE-Money bankiem czyli dziś już wiem ,że ze specem od toksycznych produktów finansowych . Do dziś zrobiłem już w zasadzie wszystko, co mogłem zrobić sam ( cały proces różnych reklamacji i prób uzyskania ugody nie przyniósł żadnego efektu , udało się z pomocą prawnika przerwać bieg przedawnienia i teraz , przed złożeniem pozwu szukam jedynie informacji dot. doświadczeń w walce z BPH – być może któraś z osób odwiedzających tę stronę ma takowe . O mecenasie Orskim słyszałem już i czytałem wiele dobrego, a czy ma ktoś dośwadczenia ze współpracy z mec. Barbarą Garlacz lub z mec. Jackiem Sosnowskim ? Będę wdzięczny za każdą opinię za którą z góry dziękuję .

Ciężko mi wypowiadać się o prawnikach, z którymi nie pracowałem / rozmawiałem.
Na Facebooku w grupie Sympatycy Stop Bankowemu Bezprawiu (SBB) wiele osób wypowiada się o różnych prawnikach.

Dzień dobry, czy miałeś już drugą sprawę? Moja pierwsza była w marcu bieżącego roku. Rozumiem, że na drugą poczekam…

Wciąż czekam na drugą rozprawę, która zapewne nastąpi po ogłoszeniu stanowiska Trybunału Sprawiedliwości Unii Eurpojskiej, do sąd postanowił zawiesić sprawę do tego ogłoszenia wyroku TSUE ws. 260/18 (sprawa frankowa z Polski).

Ile rozpraw jest w takiej sprawie?

Jedne sprawy kończą się na 1 rozprawie, a w innych jest 6 – bo sąd chce skuchac świadków, którzy nie stawiają się…

Cześć,
czy Twoja sprawa zakończyła się?
Pozdrawiam

jeszcze nie, ale liczę wkrótce na wyrok w 1 instancji!!
Niedawno sąd wyznaczył termin drugiej rozprawy na kwiecień 2020 🙂

Strasznie długo się to ciągnie…
… Ja dopiero składam pozwy przeciwko mBank.
Życzę powodzenia 🙂